نوزادسلامت نوزاد

آروغ نوزاد ، چیزهایی که باید بدانید!

چرا بچه ها نیاز دارند باد گلو بزنند؟ و آیا آروغ نوزاد بعد از شیر خوردن مهم است؟ کارشناس ما جواب سوالات شما را میدهد و دلایل وجود گاز در شکم نوزاد را توضیح میدهد و میگوید چطور از آن جلوگیری کنید.

در کنار پوشک عوض کردن، استاد شدن در قنداق کردن، چطور پوشاندن لباس تن نوزاد، گرفتن آروغ نوزاد مهارت دیگری است که شما باید تمرین کنید. دکتر شالینی فوربیس میگوید:” گاز هوایی است که در سیستم گوارشی گیر افتاده و باید تخلیه شود”. گرفتن اروغ بچه راهی است که والدین میتوانند به نوزاد کمک کنند از این گاز خلاص شود. توصیه های زیر در مورد اروغ را بخوانید.

 

آروغ چیست؟

آروغ تخلیه گازی است که از مری بالا می آید و از دهان خارج میشود. این گاز همچنین میتواند از آنطرف باصدا و بویی دیگر خارج شود.  بعضی وقتا آروغ خیس است یعنی با محتویاتی از معده خارج میشود، پس از پارچه برای گرفتن آروغ نوزاد استفاده کنید.

 

چرا کودک باید آروغ بزند؟

وقتی گاز در معده نوزاد گیر میفتد، باعث سیری یا ناراحتی میشود که اغلب باعث گریه کودک شما میشود. نوزادان از گریه برای اعلام نیازهایشان وقتی خسته، گرسنه، خیس یا بی حوصله هستند، استفاده میکنند، بنابراین، تشخیص اینکه این گریه برای گاز است سخت است. به این خاطر است که آکادمی متخصصین اطفال آمریکا توصیه میکند حتی اگر نوزداتان ابراز ناراحتی نمیکند و یا گازی خارج نمیشود، آروغ او را به طور منظم بگیرید. دکتر اریکا لاندا میگوید:” ما نمیدانیم چه مقدار هوا وارد معده کوچکشان میشود، پس ایده خوبی است که آروغشان را بگیریم حتی اگر از روی ناراحتی گاز معده گریه نمیکنند”.

سه راه برای ورود گاز به شکم نوزاد وجود دارد.

قورت دادن هوا – وقتی نوزادان شیر سینه یا از شیشه میخورند، به همراه آن ناگزیر هوا وارد معده شان میشود. دکتر لاندا میگوید:” این اتفاق بیشتر در نوزادان شیشه شیر خوار است که معمولا تمایل دارند سریعتر بخورند. اما نوزادانی که شیر مادر میخورند هم هوا قورت میدهند مخصوصا اگر شیر مادر یا جریانیش زیاد باشد یا اگر نوزاد خیلی گرسنه باشد و بخواهد سریع بخورد”.

 

هضم خرد شدن برخی غذاهای خاص در روده بزرگ توسط باکتری ها میتواند به طور طبیعی باعث ایجاد گاز شود. این هم میتواند در شیری که نوزاد میخورد باشد یا غذایی که مادر میخورد و با شیرش انتقال میدهد. به گفته موسسه ملی سلامت، غذاهای دارای کربوهیدرات بیشتر باعث ایجاد گاز میشوند. برخی از آنها عبارتند از لوبیا، سبزیجات (کلم برکلی، کلم برگ، گل کلم)، آب نبات و آدامس های بدون شکر، نوشابه و آب میوه.

 

 

واکنش های آلرژیک به برخی غذاها

دکتر فوریس میگوید:” اگر نوزاد غذای موجود در شیر مادر یا شیر خشک آلرژی داشته باشد، این باعث گاز بیشتری میشود. آلرژی به مواد لبنی رایج ترین علت است.”.

 

چه زمانی آروغ نوزاد را بگیریم؟

موسسه AAP توصیه میکند در فواصل استراحت بین غذا و وقتی که شیر خوردنش تمام شد آروغش را بگیرید. برای مادران شیر ده، قبل از عوض کردن هر سینه این کار را انجام دهید. باری نوزادان شیر خشکی، تا ۶ ماهگی، بعد از هر۷۰-۱۰۰ گرم شیر خشک انجام شود.

 

بهترین حالت برای گرفتن آروغ نوزاد

دو حالت رایج وجود دارد. بر روی شانه تان یا روی پایتان. هر دو را امتحان کنید تا ببینید کدام برای شما راحت تر و برای نوزاد مفید تر است.

بر روی شانه نوزاد را بر روی شانه تان و رو به خودتان نگه دارید. از یک دست برای نگه داشتن بچه و دیگری برای گرفتن آروغش استفاده کنید و مطمئن شوید که سرش را نگه دارید.

نشسته بر روی پاهایتان – بچه را روی پایتان بنشانید، از دست و بازوهایتان برای نگه داشتن بدن و سرش استفاده کنید. از دست دیگرتان برای گرفتن اروغ استفاده کنید.

هر روشی را انتخاب میکنید، حتما کنارتان پارچه برای تمیز کردن خیسی احتمالی داشته باشید.

 

چطور آروغ را بگیریم؟

وقتی در حالت مناسب قرارش دادید، میتوانید شروع به کار کنید. دکتر فوریس میگوید:” برای تازه متولدها، حتما از سر و گردنش مراقبت کنید.  اگر نوزادتان شلوغ میکند و هنوز آروغ نزده است، سعی کنید آروغش را بگیرید، سپس یک دقیقه او را روی پایتان بخوابانید و دوباره امتحان کنید”. تغییر حالت میتواند کمک کند گاز برای خروج آماده تر شود.

 

چه کنیم اگر گرفتن آروغ کافی نبود؟

اگر اینکار به آرام شدن نوزادتان کمکی نمیکند، برای خروج گاز از روش ها و حالتهای دیگری استفاده کنید.  دکتر لاندا میگوید:” والدین میتوانند با ماساژ دادن یا وقتی نوزاد به پشت خوابیده است با عقب و جلو بردن پاهایش به او کمک کنند. همچنین خواباندن بچه روی شکم وقتی بیدار است هم میتواند کمک کند”.

اگر نوزاد به طور مداوم بخاطر گاز ناراحت است، یکی از این مسببین را تغییر دهید.

رژیم مادر – اگر از سینه تان شیر میدهید، یکی از غذاهایی که میخورید میتواند باعث ناراحتی نوزاد باشد. دکتر لی اوکانر میگوید:” همه آدمها متفاوت هستند اما یکی از رایج ترین دلایل لبنیات – شیر، پنیر،بستن – است. تغییر اینها ارزش امتحان کردن را دارد. اما بخاطر داشته باشید که پیدا کردن دلیل راحت نیست چون برخی غذاها تا هفته ها در بدن شما میماند. علاوه بر آن، غذاهایی که در یک نفر گاز ایجاد میکنند ممکن است در دیگری نکنند.

ترکیب شیر خشک – آب را اندازه میکنید، شیر خشک را میریزید و تکان میدهید، درست است؟ در واقع، تکان دادن شدید باعث اضافه شدن هوا به آن میشود که گاز بسیار زیادی ایجاد میکند. در عوض، میتوانید از شیر خشک از پیش ترکیب شده استفاده کنید یا قبل از دادن شیشه به نوزاد چند دقیقه آنرا ساکن بگذارید.

شدت جریان شیر خیلی از شیشه های شیر دارای سر های متنوع با اندازه های مختلف و میزان شیر خروجی متناسب با سنین مختلف نوزاد هستند. اگر از سر شیشه نا مناسب استفاده کنید، باعث میشود نوزاد شیر را سریعتر با هوای بیشتر قورت دهد. پس سر شیشه مناسب انتخاب کنید تا ورود هوا را محدود کنید.

نوع شیشه اگر نوزاد شما که از شیشه شیر میخورد خیلی زیاد با گاز های معده سر و کله میزند، دنبال شیشه ای باشید که برای کم کردن هوای ورودی طراحی شده است. دکتر فوربیس میگوید وقتی نوزادی شیر میخورد، هوا از طریق سر شیشه وارد معده اش میشود. دکتر لاندا میگوید:” برخی شیشه ها طوری طراحی شده اند که شیر را تحت زاویه ای در سر شیشه نگه دارند و این ممکن است کمک کند. به گفته دکتر لاندا والدین میتوانند از سر شیشه های یک بار مصرف یا شیشه شیرهایی استفاده کنند که داخل آنها لوله نی مانندی وجود دارد و باعث میشود هوای کمتری در اثر مکیدن سر شیشه شیر وارد معده  او شود.

 

داروهای بدون نسخه برای رفع گاز معده

اگر به نظر میرسد هیچ چیزی این درد را تسکین نمیدهد، داروهای بدون نیاز به نسخه ای وجود دارند که میتوانند به کمک والدین بیایند. هرچند اول با دکترتان مشورتی داشته باشید. دکتر فوربیس میگوید:” دکتر شما اطمینان حاصل میکند که بچه شما به میزان کافی رشد کرده و نشانه ای از مشکل خاص دیگری نیست. اگر دکتر شما اجازه داد، میتوانید از قطره سایمتیکون استفاده کنید. هرچند بنا به گفته AAP، این قطره ها بی ضرر هستند اما مفید واقع شدنشان قطعی نیست.

آب گرایپ که مرهمی گیاهی شامل بابونه، شوید، زنجبیل و نعناع است که میتواند دردهای شکمی را کاهش دهد. حتما از دکتر برای مصرف آن اجازه بگیرید و از مدل بدون قند و الکش استفاده کنید.

 

چه زمانی باید آروغ گرفتن نوزاد را متوقف کنید

سن خاصی برای متوقف کردن این کار وجود ندارد، اما دکتر فوربیس میگوید هرچه کودک شما بزرگتر میشود، سیستم هاضمه اش کامل تر شده و نیاز به آروغ گرفتن کمتر است. این تغییر را احتمالا در ۴-۶ ماهگی میبینید وقتی شروع به خوردن غذاهای جامد میکند. هرچند اگر هنوز کودکتان گاز معده دارد، از روش های رفع آن استفاده کنید.

 

چه زمانی نگران آروغ ها باشیم

آروغ ها و ترش کردن های نوزاد کاملا طبیعی است. استفراغ جهنده اما نه! اگر بعد از شیر خوردن نوزادتان شدیدا در حجم زیادی بالا می آورد، با دکترتان تماس بگیرید تا دلیلش را پیدا کند. معمولا، گاز معده علایم دیگری ندارد. دکتر فوربیس میگوید:” اگر تب بالای ۳۸ درجه،  اسهال، مدفوع خونی دارد و یا بی تابی میکند، آروغ زدن احتمالا دلیل دیگری دارد.”.

از طرف دیگر، اگر گاز معده نوزادتان زیاد است اما به خوبی رو به رشد است و خوب غذا میخورد، نگران نباشید. به زودی این مرحله هم پشت سر گذاشته میشود و به نیکی از آن یاد خواهید کرد.

نوشته های مشابه

Subscribe
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!