نوزادسلامت نوزادمراقبت های نوزاد

آیا بوسیدن نوزاد صحیح است؟ تجربه ی یک مادر

بوسیدن نوزاد بسیار لذت بخش است ولی آیا باید به دیگران اجازه بدهید که کودکتان را ببوسند؟ مادری هست که اینطور فکر نمی‌کند!

تبخال دردناکی که بر روی صورت کودک جا خوش کرده، والدین را مجبور می‌کند تا در نزدیک شدن و بوسیدن نوزاد توسط دیگران تجدید‌نظر کنند.

مانند بسیاری از مادران جدیدی که می‌شناسم، بعد از به دنیا آمدن فرزندم مدام با صابون‌های ضدباکتری سروکار دارم؛ هم برای خودم و همسرم و هم برای سیل افرادی که برای دیدن و  بوسیدن و بغل کردن فرزندم به خانه‌مان سرازیر می‌شوند. چرا که زمانی که پسرم را از بیمارستان به خانه آوردیم، تازه متوجه شدم که چقدر باکتری در اطرافمان وجود دارد.

بعدها مشخص شد که ضدعفونی کردن و تمیز نگه داشتن دستهایمان، تنها کاری نیست که باید انجام بدهیم. یک مادر اهل انگلستان اخیراً داستان وحشتناکی را بر روی صفحه فیس‌بوکش قرار داده و باعث شده تا زوج‌‌هایی که فرزندشان تازه به‌دنیا آمده‌اند، در میزان نزدیک شدن و بوسیدن نوزاد توسط سایر افراد تجدید‌نظر کنند.

داستان از آنجا شروع می‌شود که آشنایان و دوستان کلاری هندرسون برای دیدن دختر یک ماه‌اش، بروکی، به خانه او می‌آیند. هنگامی که یکی از آنها صورت بروکی را می‌بوسد، ندانسته ویروس هرپس سیمپلکس ۱ (تبخال) را به او منتقل می‌کند. این ویروس (معمولاً به شکل زخم‌هایی در اطراف دهان دیده می‌شود) که حتی برای بزرگسالان آزاردهنده است، برای کودک می‌تواند بسیار زیاد دردناک و حتی گاهی اوقات برای نوزادان کشنده باشد. به گفته آکادمی اطفال آمریکا، اگر حواسمان به این ویروس نباشد، این ویروس بسیار رایج که شدیداً مسری است می‌تواند باعث عفونت‌های شدید، بیماری‌های مغزی، ریوی و کبدی، و زخم‌هایی بر روی بدن و حتی چشم‌ها شود.

در حقیقت، والدین بروکی متوجه این قضیه نشده بودند تا شبی که متوجه شدند در اطراف دهان بروکی تبخال‌هایی بیرون زده و زبانش نیز متورم شده است.

در اینجا بود که هندرسون به یاد مقاله‌ای افتاد که یکی از دوستانش چند ماه پیش برای او فرستاده بود و در آن از خطرات تبخال در نوزادان صحبت شده بود. آنها سریع بروکی را به بیمارستان رساندند. پزشکان نیز تشخیص دادند که بروکی به ویروس هرپس سیمپلکس دچار شده  ــ حتی در پشت گلویش نیز تبخال زده بود ــ اما خوشبختانه آزمایش‌های انجام شده نشان داد که هیچ آسیبی به مغز یا کبد او نرسیده است. پس از پنج روز مداوا شدن توسط قطره‌های خوراکی ضد ویروسی، آنها بروکی را به خانه بازگرداندند.

هندرسون هنوز هم بر این باور است که اگر آن مقاله را در رابطه با تبخال در کودکان نخوانده بود، ممکن است این داستان به شکل دیگری به پایان می‌رسید. تبخال می‌توانست به راحتی گسترش پیدا بکند و در بدترین شرایط منجر به مرگ او شود.

چرا او این داستان و عکس‌های مربوط به آن را بر روی صفحه فیس‌بوک خود قرار داده است؟ برای آموزش دادن به والدین و نه ترساندن آنها. «می‌‌دونم که این‌طور به نظر می‌رسه که قصد دارم میان والدین ترس و وحشت ایجاد کنم، اما اگر دوستم در مورد این بیماری برای من آن مقاله را نفرستاده بود، این احتمال وجود داشت که دخترم الان به سختی مریض باشه». پُستی که توسط هندرسون بر روی صفحه فیس‌بوکش قرار داده شده بود بیش از ۴۶۰۰۰ بار در همان زمان توسط کابران به اشتراک گذاشته شد.

اگرچه احتمال اینکه فردی که برای دیدن شما و کودکتان به منزل شما آمده و دچار تبخال است، بسیار اندک می‌باشد ــ در اکثر مواقع، مادر در رحم خود به بدن کودک آنتی‌بادی منتقل می‌کند ــ واقعیت این است که ویروس هرپس سیمپلکس ۱ موجب مرگ و میر کودکان شده است. خوشبختانه، می‌توانید امکان مبتلا شدن به این ویروس را در کودک خود کاهش دهید؛ به این شکل که از دوستان و آشنایانتان بخواهید قبل و بعد از بوسیدن نوزاد دستهایشان را به‌خوبی بشویند. در طول ماه اول زندگی، از دوستان و آشنایان خواهش کنید که اطراف دهان و چشم‌های کودک را نبوسند و خواهش کنید که افرادی که تبخال دارند، تا زمانی که بهبود پیدا نکرده‌اند، از نزدیک شدن به کودک خودداری کنند.

نوشته های مشابه

Subscribe
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!