پیش از بارداریسن بارداری

بارداری در سن ۲۰، ۳۰ و ۴۰ سالگی

بارداری در دهه ۲۰، ۳۰ و ۴۰ سالگی

هیچ  زمان درستی برای بارداری وجود ندارد – اما قدم های ساده ای وجود دارند که شما برای شادی و سالم ماندن در هر سنی باید بردارید.

بارداری در دهه ۲۰ سالگی

مونیکا بوگومیل، ۲۳ ساله

همسرم، مارسین و من دو سال است که ازدواج کرده ایم و فکر کردیم که کمی دست نگه داریم چون هنوز دانشگاه میرویم. من دانشجوی مامایی هستم. اما در نهایت فهمیدیم که نمیتوانیم صبر کنیم. مدرم وقتی ۲۰ سالش بود من را به دنیا آورد و من خیلی از صمیمیت بین مان خوشحالم. او واقعا مرا درک میکند چون مادری جوان بود و من هم میخواهم چنین رابطه ای با فرزندم داشته باشم. تا این لحظه بارداری سالمی داشتم و فقط کمی بیش از اندازه باد کرده ام!

بدن شما در این زمان: دکتر برنستاین میگوید:” از لحاظ فیزیکی، دهه ۲۰ سالگی بهترین زمان برای بارداری است چون بدن شما برای رفع نیازهای حمل بچه از قبل آماده شده است”.

* شما در کمترین سطح خطر پیچیدگیهای بارداری قرار دارید.

* احتمال کمتری به وجود سندرم دان و یا …. (در ۲۵ سالگی احتمال وجود سندرم دان در نوزاد ۱ در ۱۲۵۰ است و در ۳۵ سالگی ۱ در ۲۶۷) وجود دارد.

* دکتر دایان گلیزر که خودش در هر دهه یک فرزند داشته از روی تجربه میگوید:” وقتی نوزاد به دنیا می آید، مراقبت و نگهداری از آن برای یک مادر جوان بسیار راحت تر است. مسلما من انرژی بیشتری در ۲۰ سالگی ام نسبت به ۳۰ و ۴۰ سالگی داشتم”.

ذهن شما در این زمان:ازدواج شما نوپا است، شغل جدیدی را شروع کرده و بسیاری از دوستانتان فرزند ندارند.

* تراپیست شلی فیدل میگوید:” حمایت احساسی از بقیه ای که در حال مادر شدن هستند بگیرید”.

* شما به این مشکل برمیخورید که چطور بین خانواده و کارتان تعادل برقرار کنید، آیا سعی میکنید همه کارهای را همزمان انجام دهید یا یمی از آنها را به تاخیر بیندازید.

 

بارداری در دهه ۳۰ سالگی

آندریا پینترو، ۳۴ ساله

من ۴ سال پیش ازدواج کرده ام، اما میخواستم بارداری ام را به تاخیر بیندازم تا بتوانم بر روی کارم به عنوان بازیگر تمرکز کنم. اما ناگهان یکی از دختر عمه هایم که ۳۶ سالش بود و ۲ فرزند داشت فوت کرد، که دید مرا تغییر داد تا بفهمم زندگی چقدر کوتاه است و خواستم که بچه دار شوم. الان من و ریپارد آماده ایم تا قدم بعدی را برداریم. من همیشه آدم فعالی بوده ام و ورزش خود را در طول بارداری ام ادامه داده ام که حتی به من انرژی داده است. من حتی در کلاسهای کیک بوکسینگ (البته با چند تغییر در حرکات) شرکت میکنم.

 

بدن شما در این زمان: شما در معرض خطر بعضی مشکلات خاص هستید. اما اغلب زنان سالم بارداری بدون حادثه ای را در این سن میگذرانند. این نکات را بخوانید.

* خطر ابتلا به بیماریهای کروموزومی بالاتر است. دکتر کریومالیز میگوید:” در ۳۵ سالگی، بیماریهای کروموزمی ۱ در ۲۰۰ است که تقریبا شبیه نرخ سقط فقط بخاطر …. است. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان …. را تنها به زنان بالای ۳۵ سال پیشنهاد میکنند.

* اگر از درمان های باروری استفاده کرده اید، احتمال چندقلو باردار شدنتان بالاتر از بارداری طبیعی است.

* یک فرضیه: وقتی که یک زن در ۲۰ سالگی اش قرار دارد، دکترها با زایمان طبیعی اش صبورترند و کمتر به جراحی فکر میکنند.

ذهن شما در این زمان: بسیاری از زنان در ۳۰ سالگی شان از لحاظ روانی آمادگی بیشتری برای مادر شدن دارند. این نکات را در نظر بگیرید:

* اگر فرزند اولتان است، شما زمانی برای خودتان، ازدواجتان و رسیدن به بعضی اهداف شغلیتان داشته اید. این میتواند به شما آرامش خاطر بیشتری بدهد تا راحت تر با فرزند خود زمان بگذرانید.

* احتمال بسیار زیاد زنان باردار دیگری در اطرافتان میشناسید، پس پیدا کردن یک گروه حامی کار سختی نیست.

* احتمالا ازدواجتان مستحکم است چون سنتان بالاتر رفته و اعتماد به نفس بیشتری به خودتان و رابطه تان دارید، این را دکتر هاوارد روانشناس زنان میگوید.

 

بارداری در دهه ۴۰ سالگی

ایمی شرمر، ۴۴ ساله

من بیشتر دوران ۳۰ سالگی ام را صرف به ثمر رسیدن یک تجارت موفق و مسافرت کردم. تا ۴۲ سالگی ازدواج نکرده بودم و همیشه فکر میکردم برای آن فرصت هست و نگران نبودم. وقتی که فهمیدم باردار هستم، من و همسرم بسیار هیجان زده شده بودیم. پدر و مادرم فکر میکنم بیشتر از من خوشحال شده بودند، چون تقریبا از من ناامید شده بودند. در سن من، فکر میکنم خرد و ثبات بیشتری میتوانم به فرزندم ارائه کنم. پس برای من بهترین زمان است و خیلی احساس خوبی دارم و دکترم میگوید همه چیز روبراه است.

بدن شما در این زمان:  بچه دار شدن در دهه ۴۰ سالگی این روزها رایج است و بیشتر مادران بارداری طبیعی دارند. اما خطرات بعد از ۴۰ سالگی بالا میرود.

* اگر چند قلو دارید، احتمال زیادی وجود دارد که نوزاد نارس یا با وزن کم داشته باشید.

* خطر بیماریهای کروموزمی بیشتر هم میشود (از هر ۱۰۴ نفر ۱ نفر مبتلا به سندرم دان در سن ۴۰ سالگی).

* خبر خوب؟ اگر شما از لحاظ فیزیکی رو فرم هستید، غذای مناسب میخورید و بیماریهایی مثل دیابت و فشار خون از قبل ندارید، سایر خطرات بارداری شما از ۲۰ یا ۳۰ ساله ها چندان بالاتر نیست.

ذهن شما در این زمان: شما مطمئنا آماده بچه دار شدن در این برهه از زمان هستید به خصوص اگر دیر ازدواج کرده باشید و یا چندین سال مشغول درمان های بارداری بوده اید.

* اعتماد به نفسی که دارید و هدفی که انتخاب کرده اید به شما صبوری بیشتری برای مواجه با سختی های نوزاد را به شما میدهد.

* شما احتمالا توقعات بیشتری از خودتان نسبت به یک ۲۰ یا ۳۰ ساله دارید چون زمان بیشتری صبر کرده اید تا باردار شوید. به خودتان خاطر نشان شوید که قرار نیست مادر کامل و بی نقصی شوید.

* احتمالا شما دوستان زیادی که در این سن باردار باشند نخواهید داشت، پس در دوست شدن با مادران جوان تردید نکنید. به گفته دکتر هاوارد، مادر بودن نوعی متحد کننده است! زمانی که شما در پارک با نوزادتان هستید، موضوع سن کمرنگ میشود چون بیشتر توجه روی نوزادان است.

 

Subscribe
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!