دسته‌بندی نشده

فواید ماساژ نوزاد! چرا باید نوزادمان را ماساژ بدهیم؟

ماساژ نوزاد چه فوایدی دارد؟

ماساژ نوزاد میتواند به بهتر خوابیدن بچه، بهبود سلامتی اش و رابطه اش با شما کمک کند.

آرام کردن نوزاد

شما میدانید چه اتفاقی می افتد: درست وقتی که نوزادتان را میگذارید زمین شروع به گریه کردن میکند. بلندش کنید و مجدد آرام میشود و لبخند میزند. اگر فقط بغل کردن نوزادتان انقدر او را آرام میکند، تصور کنید که از یک ماساژ بدن کامل چه لذتی میبرد. در واقع، تحقیقات نشان داده اند که ماساژ نوزاد میتواند از گریه ها و شلوغ کاری اش کم کند، کمک کند راحت تر بخوابد، درد زا های رایج مثل یبوست و گازهای معده را التیام بخشند. برخی حتی میگویند که توانایی کودک در مقابله با میکروب را افزایش میدهد.

دکتر تیفانی فیلد میگوید: وقتی که شما نوزاد را ماساژ میدهید، در واقع شما در حال تحریم سیستم عصبی مرکزی او هستید. این شروع کننده یک حرکت زنجیره ای است. اینکار باعث میشود مغزش سروتونین بیشتری که یک ماده سرحال کننده هست تولید کند، و کورتیزول کمتری که یک هورمون واکنش دهنده به استرس است. در نتیجه، ضربان قلب و تنفس نوزادتان پایین میاید و آرام میشود.

ماساژ دادن منظم نوزاد میتواند از لحاظ احساسی هم برای او خواهد باشد. دکتر ماک سوسین میگوید:” لمس کردن های محبت آمیز و حرکت های ریتمیک یکی از قدرتمند ترین راه های برقراری ارتباط بین کودک و والدین است، پس راهی عالی برای برقراری رابطه احساسی عمیق است. در این بین،منفعت والدین از این کار اندک است و ناامید شدن در برابر یک نوزاد به راحتی اتفاق میفتد، اما آرام ماساژ دادنش به شما کمک میکند که احساس کنترل بیشتری داشته باشید. دکتر الن اشنایدر میگوید:” اینکار به شما کمک میکند یاد بگیرید چطور نشانه های نوزادتان را بخوانید و بهتر به نیازهایش پاسخ دهید”.

ماساژ دادن نوزادتان به سادگی لذت بردن از آن است. تنها چیزی که نیاز دارید ۱۰ الی ۱۵ دقیقه زمان است. زمانی را انتخاب کنید که آرام هستید و نوزادتان ساکت اما هوشیار است ( اگر شما سعی کنید کودکی را که در حال شلوغ کاری است ماساژ دهید، ممکن است بیش از حد تحریکش کنید و حتی ناراحتش کنید). بعد از پوشک عوض کردن را امتحان کنید یا آن را قسمتی از مراسم حمام کردن قرار دهید.

قبل از شروع، مطمئن شوید اتاق گرم و ساکت است. هرگونه جواهر آلاتی که ممکن است مزاحمت ایجاد کند را در بیاورید و روغن بچه را بیاورید. لباس بچه تان را در بیاورید و فقط پوشکش باقی بماند. او را به کمر روی یک حوله یا پتوی نرم خوابانده و بالشی زیر سرش قرار دهید. با نگه داشتن کف دستش در دست خود و ماساژ دادن آن با انگشت شست خود شروع کنید. وقتی با شما هماهنگ شد، از تکنیک های آرامش بخشی که دکتر اشنایدر گفته استفاده کنید، از پاهایش شروع و سپس به بالا بیایید.

انواع ماساژ نوزاد

ماساژ پای نوزاد

به آرامی اما با اندکی فشار دستتان را دور پایش حلقه کنید و دستان را از ران به مچ پا سر بدهید. اینکار را چند بار تکرار کنید و سپس به سراغ پای دیگر بروید.

ماساژ شکم نوزاد

دستتان را روی ناف بچه بگذارید. در حرکتی در جهت عقربه های ساعت، نوک انگشتان خود را به آرامی و اندکی فشار روی شکمش بکشید و اینکار را تکرار کنید.

ماساژ دست نوزاد

به آرامی دست نوزاد را بین دستان خود بلغزانید و از شانه شروع کرده و به سمت مچ دست حرکت کنید. دو یا سه بار تکرار کنید و سپس به سراغ دست دیگر بروید.

ماساژ گردن نوزاد

با یک دست سر و بالا تنه نوزاد را نگه دارید. انگشت شست دست دیگر خود را در یک سمت و ۲ انگشت دیگر را در سمت دیگر قرار دهید. سپس به آرامی با نوک انگشتان با حرکتی دایره ای گردنش را بمالید و اینکار را چند بار تکرار کنید.

ماساژ رفع گاز معده نوزاد

اول نوزاد را ماساژ شکم بدهید. سپس زانوهایش را به سمت شکمش خم کنید و ۳۰ ثانیه نگه دارید و سپس رها کنید. سپس لبه دست خود را روی شکمش قرار دهید و رو به پایین به صورت ریتمیک دست خود را سر دهید تا به رفع گازهای معده کنید. این کار را  در صورت نیاز چند بار تکرار کنید.

مرا بغل کن

تماس پوست با پوست برای نوزاد خیلی خوب است، اما برای نوزادان زودرس به وِیژه مفیدتر است. به همین خاطر است که بیشتر واحدهای مراقبت ویژه نوزادان “مراقبت کانگارویی” را پیشنهاد میکنند، جایی که مادر نوزاد زودرس را روی سینه لختش و شکم به شکم قرار میدهد. دکتر سوزان لودلینگتون که روش مراقبت کانگارویی را کاملا مطالعه کرده میگوید:” این نوع ارتباط نوزاد زودرس را آرام و به رشدش کمک میکند.

یک تکنیک جهانی

این روش در دهه ۱۹۷۰ در آفریقای جنوبی به عنوان راهی برای مراقبت از نوزادان زودرس در مناطق فقیربا بخش مراقبتهای ویژه کودکان محدود شروع شد. چون مزایای بسیاری دارد، این روش در کل دنیا محبوب شد. دکتر لودلینگتون میگوید:” ما میدانیم که این نوع تماس پوست-با-پوست میتواند خوابیدن نوزاد را تشویق کند و به وزنش اضافه کند و عفونت ها و مشکلات تنفسی در نوزادان زودرس را کاهش دهد”.

یک خبر خوب برای تمام نوزادان

حتی نوزادان کامل هم میتوانند از آن بهره ببرند: در تحقیقی چاپ شده در مجله متخصصین اطفال، محققین دریافتند که نوزادان کامل سالم که مراقبت کانگارویی را تجربه کردند، بشتر خوابیدند، کمتر سر و صدا و گریه کردند و نسبت به آنهایی که مستقیم به غذا خوردن رفتند، کمتر تلو تلو خوردند.

نوشته های مشابه

Subscribe
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!