دسته‌بندی نشدهسلامت نوزادمراقبت های نوزادنوزاد

مدفوع، استفراغ و بقیه حال به هم زن های نوزاد!

مدفوع، استفراغ و بقیه حال به هم زن ها!

چطور چنین موجود زیبایی میتواند چنین گندی بزند؟ ما به شما کمک میکنیم با این داستان کنار بیایید.

از بین تمام چیزهایی که انتظار داشتید به عنوان یک نادر بیاموزید، کنترل کردن اوغ زدنتان احتمالا به ذهنتان نرسیده بود. دکتر مک آلیستر، یکی از نویسندگان کتاب راهنمای مادران در سال اول نوزادان میگوید:” وقتی ما به بچه دار شدن فکر میکنیم، فقط به چیزهای قشنگ آن مثل بوی شیرین بدنشان و لباس های بامزه شان فکر میکنیم. اما استفراغ و مدفوع و همه چیزهای بودار میاد که خیلی از مادران را سورپرایز میکند. به عبرات دیگر، به هم خوردن حالتان توسط نوزادتان امری طبیعی است. ما به شما کمک میکنیم با این مسائل تهوع آور کنار بیایید.

استفراغ نوزاد

چه چیزی طبیعی است – تمام نوزادان گاهی اوقات بالا می آورند. همه آنها دریچه مری پایینی نارسی دارند، پس پرده ای که معده را از مری جدا میکند همیشه کاملا بسته نمیشود. دکتر مک آلیستر میگوید:” نوزادان مثل برزگسالان غذا را نگه نمیدارند. این هشدار دهنده است که نوزاد شما نصف چیزی را که خورده بر میگرداند اما چیزی برای نگرانی وجود ندارد. تا جاییکه نوزاد شما راحت و خوشحال است، این فقط قسمتی از این فرآیند و یکی از مشکلات مادر شدن است.

چه کنیم – دکتر ونیتا سروو میگوید:”پارچه های آروغ دم دست و روی شانه ها داشته باشید تا بتوانید سریع استفراغ های اندک را تمیز کنید و همچنین میتوانید از پیش بنده بچه بر روی لباسش استفاده کنید. هنگام استحمام، اهمیت بیشتری به تمیز کردن دور گردنش بدهید چون استفراغ های باقیمانده میتواند پوست نوزاد را اذیت کرده و باعث بوی بد شود. نگه داشتن نوزاد در زاویه ۳۰ درجه برای شیر دادن و به طور مدام آروغ نوزاد را گرفتن به نوزاد کمک میکند بتواند غذایش را در معده نگه دارد. خبر خوب این است که بیشتر نوزادان در ۶ ماهگی کمتر دچار استفراغ میشوند چون سیستم گوارششان کاملتر میشود”.

چه زمانی با دکترتان تماس بگیرید – اگر نوزاد هنگام استفراغ گریه میکند یا وزنش اضافه نمیشود، با پزشک کودکتان تماس بگیرید. مهمترین دلایل میتوانند ریفلاکس گوارشی (که با داروهای ضد سوزش معده مخصوص نوزادان قابل درمان است) یا آلرژی غذایی باشد. اگر آلرژی باشد، شما باید غذاهایی که میخورد را بازنگری کنید و یا اگر از شیر شما  را میخورد، ببینید خودتان چه غذایی میخورید. این غذاها رایج ترین محرک ها هستند: غذاهای دریایی، لبنیات، قهوه، الکل و فلفل تند. سعی کنید  خوردن هر کدام را یکی یکی در مدت هفت تا ۱۰ روز را قطع کنید و ببینید که آیا تغییری میبینید. اگر نوزاد شما از شیشه شیر میخورد، از دکترتان برای تغییر شیر خشکش سوال کنید. این مساله زمانی خیلی نگران کننده است که نه تنها نوزاد شیر پس میدهد، بلکه استفراغ جهنده دارد. اگر این اتفاق افتاد، ممکن است دچار تنگی پیلور که بسته شدن قسمت پایینی معده میباشد شده باشد که از هر ۱۰۰۰ نوزاد ۳ نوزاد به آن مبتلا میشوند. به دکترتان زنگ بزنید!

 

مدفوع

چه چیزی نرمال است – برای چند ماه اول، پوشک نوزاد شما مثل یک جعبه شکلات است. شما نمیدونید که چه چیزی پیدا خواهید کرد! مدفوع نوزاد شما از یک چیز قیر مانند سیاه به خمیری دانه دانه و خردلی رنگ  تا یک خمیر نرم سبز و قهوه ای بسته به چیزی که خورده و اینکه روده اش غذا را چگونه فرآوری میکند تغییر میکند. دکتر اریکا لاندا با خنده میگوید:” پدر و مادرها میگویند «خدای من، این دیگر چیست»! این مدفوع نرمال نوزاد است و تقریبا در هر بار عوض کردن پوشک آنرا میبینید. نوزادان غذا را خیلی سریع هضم میکنند مخصوصا اگر شیر مادر میخورند چون شیر مادر طوری خلق شده که خیلی سریع هضم شود.

چه کنیم؟ – بعد از اجابت مزاج، میدانید که باید تمام محدوده را تمیز کنید (در دختران از جلو به عقب). پس از آن کمی با نوزاد بازی کنید تا پوستش خشک شود ( اگر پسر دارید، پارچه ای بین پاهایش بیندازید تا خیستان نکند!). دکتر مک آلیستر میگوید” قارچ و مخمر در جاهای تاریک  و مرطوب مثل محیط پوشک رشد میکند”.

کرم برای جلوگیری از جوش های قرمز بزنید.

 

چه زمانی با دکترتان تماس بگیرید – چون نوزاد شما مثل یک دستگاه تولید مدفوع عمل میکند، تشخیص اسهال سخت است. دنبال مدفوعی مایع شکل که از پوشک ۵-۶ بار در روز میچکد و بوی وحشتناکی میدهد باشید. بو نشانگر این است که مدفوع به قدری سریع در سیستم گوارشی در حال حرکت است که مواد مغذی جذب نمیشوند. اگر نوزاد شما به هنگام مدفوع کردن درد دارد و یا گریه میکند و شبیه مدفوع خرگوش است، نوزاد احتمالا یبوست دارد. در هر یک از دو حالت و اینکه اگر خون در مدفوع بود، به دکترتان زنگ بزنید.

کثیفی های بینی و چشم

چه چیزی نرمال است؟ – وقتی نوزادان خلطی میشوند، احتمال بسیار یک سرماخوردگی معمولی است که معمولا ۶ بار در سال است. اما آبریزش بینی مدام میتواند بخاطر آلرژی به دود، گرد و خاک، حیوان و یا حتی شیر خشک باشد که معمولا میتوان با دارو برطرفش کرد. دلیل هرچه باشد، تنفس ( تا ۶ ماهگی معمولا نوزاد بیشتر از بینی نفس میکشد) و خوردن را سخت میکند.

چه کنیم؟ – نوزاد کوچک شما نمیداند که چطور میتواند بینی اش را تمیز کند، پس شما مجبورید که آشغال ها را در بیاورید. اول یک قطره محلول نمک در هر سوراخ بینی بچکانید تا آشغال ها شل شوند. بعد یک سرنگ حبابی شکل بردارید و فشارش دهید تا هوای داخلش خالی شود. سر مکنده را وارد سوراخ بینی کنید و آرام حباب فشرده شده را رها کنید. حباب که بزرگ میشود، آشغال ها را با خودش بیرون میکشد. این کار را تا زمانی که سوراخ بینی کاملا و یا تا حد زیادی خالی شده باشد تکرار کنید و بعد به سراغ بعدی بروید. یادتان نرود که بچه ها خیلی از این کار خوششان نمیاد، پس یک نفر کمکی خوب است که پیشتان باشد.

چه زمانی با دکترتان تماس بگیرید.

آشغال بینی نرمال معمولا تمیز است، اما گاهی اوقات (نه همیشه) رنگ زرد یا سبز میتواند نشانه مشکلی باشد. علاوه بر آن، دنبال نشانه های دیگری مثل خون، بی حوصلگی و تب بالای ۳۷ درجه در نوزاد زیر ۳ ماه باشید. برای نوزادان بزرگتر، رفتار نوزاد مهمتر از عدد دما سنج است. اگر نوزاد شما دمایی بالاتر از ۳۹ درجه دارد اما فعال است غذا میخورد و پوشکش را کثیف میکند، نیازی نیست که به دکترتا زنگ بزنید. اگر دمایی بالاتر ار ۳۹ درجه دارد و آزرده خاطر است، تماس بگیرید. دکتر لانداو میگوید:” اگر شکمش خیلی سریع بالا و پایین میرود، و میبینید که ماهیچه های بین شکم و سینه کشیده میشوند، بدانید که نوزاد به سختی نفس میکشد و فورا به دکتر زنگ بزنید”.

کثیفی چشم

چه چیزی نرمال است؟ – اگر مایع زرد رنگ یک چشم را پوشانده، این یعنی چشم دارد کارش را انجام میدهد. هرگونه محرکی – مثل پلک یا خراش – باعث میشود تا چشم برای التیام بخشیندنش این مایع را تولید کنید. اگر طی ۱ یا ۲ روز از بین رفت، جایی برای نگرانی نیست.

چه کنیم؟ – برای تمیز کردن کثیفی، از یک دستمال مرطوب و گرم استفاده کنید. از آلرژی زاهایی مثل شامپو یا پارچه شکمی که کرک میریزداستفاده نکنید. از دود سیگار که چشم نوزاد و بیشتر از آن را اذیت میکند جلوگیری کنید.

چه زمانی با دکترتان تماس بگیرید – اگر کثیفی ها خودشان از بین نرفتند یا چشمان نوزاد قرمز بود، ممکن است ورم چشم گرفته باشد که میتوان با قطره های چشم تجویز شده درمان کرد. اگر باز هم بعد از چند روز خوب نشد، احتمالا یکی از کانال های اشک بسته است و به مرور زمان تا یک سالگی در ۹۸ درصد نوزادان خوب میشود.

 

نکاتی برای کنار آمدن

“فکر کنم حالم بد شه…”

حالتان از چیزی که از چشم یا بینی فرزندتان میچکد بد شده است؟ این به این معنی نیست که شما مادر بدی هستید، این کارها را انجام دهید تا اوضاع بهتر شود.

نیروی کمکی

دکتر مک آلیستر میگوید:” جایتان را با شریکتان عوض کنید. اگر شما با تمیز کردن بینی مشکلی ندارید اما نمیتوانید چشم را تمیز کنید، از او بخواهید این کار را انجام دهد و کارها را تقسیم کنید.

ماسک

وقتی میخواهید پوشک را عوض کنید از ماسک یکبار مصرف استفاده کنید.

از بینی نفس بکشید.

شاید باورش سخت باشد اما نفس کشیدن از دهان، زودتر باعث ایجاد حالت تهوع میشود.

کمی نمک بمکید.

اگر نگران بالا آوردن هستید، نوک انگشتان را در نمک بزنید و به نوک زبانتان بزنید. عجیبه اما کار میکنه!

 

نوشته های مشابه

Subscribe
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!