نوزادسلامت نوزادمراقبت های نوزاد

چگونه باید ناف نوزاد خود را تمیز کنید؟

چگونه باید بند ناف نوزاد خود را تمیز کنید؟

آیا نمی‌دانید که چگونه باید بند ناف نوزاد خود را تمیز کنید؟ برای آگاهی پیدا کردن از نحوه تمیز کردن بند ناف نوزادتان ــ قبل از افتادنش و بعد از اینکه افتاد ــ مراحل زیر را بخوانید و از آنها پیروی کنید.

اگر بند ناف نوزاد هنوز نیافتاده است

متخصصان زمانی بر این باور بودند که بند ناف نوزاد باید در هر بار تعویض پوشک، با الکل تمیز شود، اما اکنون این‌طور توصیه می‌شود که بند ناف باید چندین بار در طی روز تمیز شده و خشک شود.

خود را آماده کنید

قبل از شروع کردن به تمیز کردن بند ناف نوزاد، تمام وسایل موردنیازتان را فراهم کنید (به‌خاطر داشته باشید که هیچ‌گاه نوزاد خود را بر روی جای بلند و یا نزدیک آب به تنهایی رها نکنید). برای جلوگیری از خیس شدن بند ناف، قبل از اینکه بند ناف نوزاد بیافتد (معمولاً طی دو هفته از تولد)، فقط می‌توانید از اسفنج‌های بسیار نرم استفاده کنید. پس یک حوله جاذب بزرگ، یک حوله یا اسفنج بسیار نرم، سواب پنبه، ظرف کوچکی از آب، صابون یا شوینده مخصوص کودکان (در صورت نیاز) و یک دست لباس، و پوشک آماده کنید.

دستهایتان را بشویید

قبل از اینکه به بندناف نوزاد خود دست بزنید، دستهایتان را بشویید. به گفته  دکتر ماری آن لوفرمنتو، مدیر بخش نوزادان در بیمارستان گوریب در ایالت نیوجرسی «شستن دست‌ها احتمال انتشار میکروب‌هایی که باعث عفونت در نوزاد می‌شوند را کاهش می‌دهد».

بندناف را بررسی کنید

به‌دنبال نشانه‌هایی از عفونت باشید. دکتر مارگارات گریل، یک متخصص اطفال در بیمارستان خوزه دی‌مایگو، در ایالت فلوریدا می‌گوید که «باید حواستان به بند‌ناف‌هایی که بو می‌دهند، خارج شدن مواد بودار از ناف، قرمز شدن، یا سفت شدن یا باد کردن نواحی اطراف بند ناف، خونریزی مدام، تب، بی‌‌حالی و سستی، تغذیه ناکافی، یا حساسیت باشد».

بندناف نوزد را تمیز کنید

یک سواب پنبه‌ای را وارد آب گرم کنید. سر آن را بچلانید تا آب اضافی آن گرفته شود. به آرامی داخل ناف و سپس اطراف آن را تمیز کنید. سپس بند ناف را با یک پارچه جاذب بالا بگیرید تا به‌طور کامل خشک شود. آنچه مهم است این است که بند ناف تا زمانی که بخواهد به طور طبیعی بیافتد، مرتباً تمیز شده و خشک شود.  در گذشته، والدین از الکل برای تمیز کردن بند ناف نوزاد استفاده می‌کردند اما این کار دیگر انجام نمی‌شود چرا که برطبق تحقیقات مشخص شده است که بندناف هر چقدر بیشتر به‌طور طبیعی تمیز و خشک شود، زودتر می‌افتد. اگر در ناحیه بند ناف ادرار یا تکه‌ای مدفوع قرار دارد، اتفاقی نیافتاده است. می‌توانید آن را به آرامی توسط سواب پنبه‌ای که آن را در آب صابون وارد کرده‌اید تمیز کنید و سپس بند ناف را به آرامی توسط یک پارچه جاذب خشک کنید. همچنین نواحی اطراف آن را نیز تمیز و خشک کنید.

بندناف نوزاد را خشک کنید

از یک پارچه خشک و تمیز استفاده کنید یا با یک تکه کاغذ آن را باد بزنید تا خشک شود. وقتی که نوزاد را پوشک می‌کنید، حواستان باشد که پوشک روی بندناف را نگیرد. قسمت جلوی پوشک را به سمت داخل تا بزنید.

از چیز دیگری استفاده نکنید

از لوسیون، پودر یا روغن بر روی بندناف یا اطراف آن استفاده نکنید. اینها غیرضروری بوده و حتی ممکن است باعث عفونت شوند.

اگر بندناف نوزاد افتاده است…

می‌توانید نوزاد خود را در یک تشت کوچک و با آب ولرم بشویید. برای تمیز کردن ناف نوزاد هم می‌توانید به راحتی از آب و صابون استفاده کنید.

وسایل تمیزکاری بندناف را جمع کنید

نوزادتان دیگر اکنون به‌طور مدام از حمام استفاده می‌کند، پس یک پارچه نرم، یک صابون یا شوینده ملایم، و یک حوله نرم برای خشک کردنش تهیه کنید. و در سینک یا وان بچه مقداری آب ولرم بریزید.

دستهایتان را بشویید

با وجود اینکه احتمال عفونی شدن ناف در این مرحله بسیار اندک است، باز هم توصیه می‌شود که دستهایتان را قبل و بعد از حمام کردن کودک بشویید.

اطراف ناف را خشک کنید

بعد از اینکه صورت، چشم‌ها، موها و تن کودک را شستید، نافش را خشک کنید. پارچه نرم را بردارید و به‌‌آرامی داخل و اطراف ناف را خشک کنید. سینک یا وان بچه را خالی کنید و حمام کردن را تمام کنید.

ناف را خشک کنید

ناف را مانند سایر نقاط بدن کودک خشک کنید. از یک حوله بزرگ و نرم استفاده کرده و آن را به آرامی بر روی آن ناحیه بیاندازید، حواستان باشد که داخل ناف را به‌طور کامل خشک کنید.

ناف را مرطوب کنید

بعد از اینکه بند ناف افتاد و زخمش خوب شد، می‌توانید از کرم‌های مرطوب کننده استفاده کنید. کرم را به آرامی بمالید و حواستان باشد که از کرم‌های افراد بزرگسال استفاده نکنید چرا که ممکن است باعث حساسیت کودکتان شود.

نوشته های مشابه

Subscribe
به من اطلاع بده
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
error: Content is protected !!